Turbo

Jeśli potrzebujesz naprawa turbin to koniecznie przeczytaj mój poradnik.

Zapraszam do komentowania i na naszego facebooka.

Rodzaje turbin

Turbina jako urządzenie mechaniczne napędzane przepływem gazu lub płynu jest stosowane bardzo…szeroko w wielu dziedzinach.

Turbiny najczęściej są spotykane w motoryzacji jako napęd turbosprężarek doładowujących silniki benzynowe i wysokoprężne (diesla). Gdzie występują w parze połączonej wspólnym wałem – jedna turbina (część wylotu spalin silnika) napędza drugą (część dolotu czystego powietrza).

Sama turbina bywa stosowana jako główny napęd silnika spalinowego – silniki turbospalinowe są często wykorzystywane do napędu pojazdów wojskowych (np czołgów – Abrams ma taki napęd).

Natomiast sama turbina jako urządzenie odbierające energie jest stosowana w elektrowniach – od atomowych po węglowe. Gdzie para wodna napędza turbinę. W przypadku elektrowni wodnych to przepływ wody wprawia turbinę w ruch.

Gdzie naprawić turbo?

Każdy kto miał problemy z turbosprężarką w swoim samochodzie na pewno zastanawiał się co z tym zrobić. Można oczywiście kupić nową sprężarkę ale będzie to dość drogie – zwłaszcza w niektórych modelach samochodów.

Drugą opcją jest regeneracja. W takim przypadku najlepiej udać się do Mielca lub wysłać turbosprężarkę kurierem – gdzie? Oczywiście do firmy Regmot z Mielca.

Jaką maszyną jest turbina?

Podstawowym elementem każdej turbosprężarki jest turbina. Sprężarki w samochodach osobowych i ciężarowych są stosowane do doładowania silnika i posiadają dwie turbiny połączone wspólnym wałem.

Sama turbina jest urządzeniem napędzanym przepływem gazów (lub płynów), który to przepływ jest zamieniany na ruch obrotowy wału turbiny za pomocą oporu łopatek (śmigła) turbiny.

Same urządzenia turbin są stosowane znacznie szerzej niż w motoryzacji – od energetyki po lotnictwo.

Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek

Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek ? stosowana w samochodach turbosprężarka ze zmiennym kątem nachylenia kierownic spalin płynących do turbiny. Stosowane by zniwelować tzw. efekt turbodziury.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbospr%C4%99%C5%BCarka_o_zmiennej_geometrii_%C5%82opatek

This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.